olejki eteryczne

Zalety stosowania olejków eterycznych – nie tylko w kosmetyce

Olejki eteryczne są wykorzystywane do różnych celów. Często używa się ich jako dodatek do dyfuzora, by umilić sobie czas w pachnącym pomieszczeniu. Nierzadko też są częścią pielęgnacji ciała – stosuje się je m.in. do kąpieli lub jako dodatek do kremów. Jakie mają właściwości? Który olejek wybrać do wieczornego relaksu, a który sprawdzi się na energetyczne rozpoczęcie dnia?

Jakie właściwości posiadają naturalne olejki eteryczne?

Trudno zaprzeczyć mocy zapachów. To one towarzyszą ludziom od wieków – nic dziwnego, że ich pozytywne właściwości zaczęto wykorzystywać w aromaterapii. Choć leczenie zapachem może wydawać się dla niektórych dość błahe i nieskuteczne, efekty mówią same za siebie. Olejki eteryczne zwykle stosuje się po to, by poprawić sobie humor, dodać sobie energii, ułatwić zasypianie lub stworzyć konkretną atmosferę w mieszkaniu (np. zapach mandarynek w domu podczas świąt Bożego Narodzenia). Zapachy mogą mieć też lecznicze właściwości. Oprócz poprawy kondycji psychicznej mogą również wspierać w różnego rodzaju schorzeniach fizycznych. Przykładowo, dość popularnym rozwiązaniem jest stosowanie inhalacji z olejku z drzewa herbacianego, miętowego lub eukaliptusowego w czasie choroby układu oddechowego. Taka praktyka pozwala udrożnić drogi oddechowe i przyspieszyć leczenie. Właściwości olejków eterycznych są więc różne. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem produktu ma się do czynienia.

olejki eteryczne

Czy olejek eteryczny nadaje się do stosowania wewnętrznego?

W medycynie naturalnej stosuje się olejki eteryczne także doustnie. Warto jednak zaznaczyć, że używa się ich w małej dawce i jedynie pod kontrolą specjalisty. Nie należy samodzielnie przyjmować tego typu preparatów, ponieważ może mieć to negatywne skutki dla zdrowia. Na własną rękę powinno się korzystać z nich jedynie zewnętrznie.

Preparaty te mogą przydać się do leczenia schorzeń skórnych. Przykładowo, olejek z drzewa herbacianego może okazać się skutecznym środkiem na zwalczanie wyprysków. Należy jednak pamiętać o tym, by rozcieńczyć go przed nałożeniem na twarz. Do celów kosmetycznych sprawdzą się olejki eteryczne z Cocolity.